Forståelse af transformersspændingsforhold
En transformers spændingsforhold er direkte proportional med antallet af sving i dens viklinger. Formlen er:
* v p / V s =N p / N s
Hvor:
* V p =Primær spænding
* V s =Sekundær spænding
* N p =Antal sving i den primære vikling
* N s =Antal sving i den sekundære vikling
Løsning af problemet
1. givet:
* V p =120 volt
* N p =200 omdrejninger
* N s =20 omdrejninger
2. Løs for v s :
* (120 volt) / v s =(200 omdrejninger) / (20 omdrejninger)
* 120 / v s =10
* V s =120 /10
* V s =12 volt
Derfor er transformerens sekundære spænding 12 volt.
Sidste artikelHvordan kan du 120 volt AC til 5 DC?
Næste artikelHvor 5 volt DC og AC er næsten identiske?