reaktionen
Magnesium (Mg) reagerer med ilt (O₂) for at danne magnesiumoxid (MGO):
2 mg + o₂ → 2 mgo
Beregning
1. mol magnesium: Start med at kende den masse af magnesium, du brænder.
* Konverter massen af magnesium til moller ved hjælp af dens molære masse (24,31 g/mol).
2. molforhold: Den afbalancerede kemiske ligning fortæller os, at for hver 2. mol magnesium forbruges 1 mol ilt.
3. mol ilt: Brug molforholdet til at finde antallet af mol iltgas forbruges.
4. masse af ilt: Konverter molen af ilt til gram ved hjælp af den molære masse af ilt (32,00 g/mol).
Eksempel:
Lad os sige, at du brænder 2,43 gram magnesium:
1. mol mg: 2,43 g mg / 24,31 g / mol =0,1 mol mg
2. mol O₂: (0,1 mol mg) * (1 mol o₂ / 2 mol mg) =0,05 mol o₂
3. masse af O₂: (0,05 mol o₂) * (32,00 g/mol) =1,6 g o₂
Derfor ville brændende 2,43 gram magnesium forbruge 1,6 gram iltgas.
Sidste artikelHvordan måles relativ fugtighed med 2 termometre?
Næste artikelEr 65-87 grader Fahrenheit varmere end 81-86 Fahrenheit?