Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor meget koster det at køre en pære på 400 watt i 18 timer dag med en hastighed på 14,5 kW?

Sådan beregner man omkostningerne ved at køre en pære på 400 watt i 18 timer om dagen med en hastighed på 14,5 cent pr. Kilowatt-time (kWh):

1. Beregn det daglige energiforbrug:

* watt til Kilowatts: Del pærens wattage med 1000:400 watt / 1000 =0,4 kilowatt

* Dagligt energiforbrug: Multiplicer pærens strøm i kilowatt med det antal timer, den bruges:0,4 kilowatt * 18 timer =7,2 kWh

2. Beregn de daglige omkostninger:

* Multiplicer dagligt energiforbrug med omkostningerne pr. KWh: 7,2 kWh * $ 0,145/kWh =$ 1,044

Derfor ville det koste cirka $ 1,04 pr. Dag at køre en pære på 400 watt i 18 timer med en hastighed på 14,5 cent pr. KWh.