1. Forstå densitet:
* Densitet er et mål for, hvor meget masse der er indeholdt i et givet volumen. Formlen er:
* Densitet (D) =masse (m) / volumen (v)
2. Omarranger formlen:
* Vi vil finde massen (M), så vi kan omarrangere formlen til at løse til masse:
* Masse (M) =densitet (D) * Volumen (V)
3. Tilslut værdierne:
* Densitet (D) =7,88 g/ml
* Volumen (v) =250 ml
4. Beregn massen:
* Masse (m) =7,88 g/ml * 250 ml
* Masse (m) =1970 g
Svar: Massen på 250 ml jern er 1970 gram.