Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor meget strøm bruges, når der udføres 600J arbejde i 10'erne?

Sådan beregner man strømmen:

forståelse af koncepterne

* arbejde (W): Mængden af ​​energi, der overføres, når en kraft bevæger sig et objekt over afstand. Målt i joules (j).

* strøm (p): Den hastighed, hvormed arbejde udføres. Målt i watt (w).

* tid (t): Den varighed, som arbejdet udføres i. Målt på få sekunder (r).

Formel

Power (p) =arbejde (w) / tid (t)

Beregning

* Arbejde (w) =600 j

* Tid (t) =10 s

Strøm (P) =600 J / 10 S =60 W

Svar: Den anvendte strøm er 60 watt.