Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvis en motor skal gøre 500 joules arbejde for at trække en 10 kg belastning op4 meter, hvad er effektiviteten?

Sådan beregnes motorens effektivitet:

1. Beregn det arbejde, der er udført mod tyngdekraften (nyttigt arbejde):

* Arbejde =kraft x afstand

* Kraft (på grund af tyngdekraften) =masse x acceleration på grund af tyngdekraften (9,8 m/s²)

* Kraft =10 kg x 9,8 m/s² =98 n

* Arbejde =98 n x 4 m =392 j

2. Beregn effektiviteten:

* Effektivitet =(nyttigt arbejdsproduktion / samlet arbejdsinput) x 100%

* Effektivitet =(392 J / 500 J) x 100%

* Effektivitet =78,4%

Derfor er motorens effektivitet 78,4%.