Formel:
* q =m * c * ΔT
Hvor:
* q er mængden af varmeenergi (i Joules)
* m er massen af vandet (i gram)
* C er den specifikke varmekapacitet af vand (4.184 J/g ° C)
* ΔT er ændringen i temperatur (i grader celsius)
Eksempel:
Lad os sige, at du vil opvarme 100 gram vand fra 20 ° C til 80 ° C.
* m =100 g
* C =4,184 J/G ° C
* ΔT =80 ° C - 20 ° C =60 ° C
q =100 g * 4,184 J/g ° C * 60 ° C =25,104 J
Derfor vil det tage 25.104 joules energi at varme 100 gram vand fra 20 ° C til 80 ° C.
Vigtig note: Denne beregning antager ikke noget varmetab til omgivelserne. I virkeligheden vil en vis energi gå tabt, så den faktiske mængde energi, der kræves, vil være lidt højere.
Sidste artikelEr 80 Fahrenheit varm eller kold?
Næste artikelHvilke faktorer opretholder livet på jorden?