Sådan beregner man nettokraften:
Newtons anden bevægelseslov:
* kraft (F) =masse (M) × Acceleration (A)
givet:
* Masse (m) =1200 kg
* Acceleration (a) =20 m/s²
Beregning:
* Kraft (F) =1200 kg × 20 m/s²
* Force (F) =24.000 N (Newton)
Derfor er nettokraften på bilen 24.000 Newtons.
Sidste artikelHvad er en første organiseret partikel?
Næste artikelHvad er formen på pimpsten?