Formel:
Densitet =masse / volumen
givet:
* Masse =6,118 g
* Volumen =3,04 cm³
Beregning:
Densitet =6,118 g / 3,04 cm³
Densitet ≈ 2,01 g/cm³
Svar: Densiteten af det ukendte objekt er ca. 2,01 g/cm³ .
Sidste artikelHvilken lov vedrører tryk og temperatur ved konstant volumen, når stigningerne øges?
Næste artikelHvad er SI -frekvensenheden?