Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

En 340 Hz lydbølge bevæger sig ved meter pr. Sekund med en bølgelængde på A. 100 m B. 1000 m C. 10m D. 1m E. Ingen ovenstående?

Sådan løser du dette:

forståelse af forholdet

* lydhastighed (v): Dette er den hastighed, hvormed lydbølger bevæger sig gennem et medium.

* frekvens (f): Dette er antallet af lydbølgecyklusser i sekundet, målt i Hertz (Hz).

* bølgelængde (λ): Dette er afstanden mellem to på hinanden følgende toppe eller trug af en bølge.

Forholdet mellem disse er:

v =fλ

Løsning af problemet

Vi ved:

* f =340 Hz

* v =340 m/s (forudsat at lydhastigheden i luft)

Vi kan omarrangere ligningen for at løse for bølgelængde:

λ =v / f

λ =340 m/s/340 Hz =1 m

Svar:

Det rigtige svar er d. 1m

Varme artikler