Sådan gør du det:
Formel:
Effekt (p) =spænding (v) x strøm (i)
givet:
* Modstand (R) =10 ohm
* Nuværende (i) =2 ampere
For at finde spændingen (V) kan vi bruge Ohms lov:
Spænding (v) =modstand (R) x strøm (i)
V =10 ohm * 2 ampere
V =20 volt
nu kan vi beregne strømmen:
Effekt (p) =spænding (v) x strøm (i)
P =20 volt * 2 ampere
P =40 watt
Derfor er kredsløbets kraft 40 watt.