densitet =masse / volumen
I dette tilfælde:
* Masse =50
* Bind =25
Derfor er densiteten:
densitet =50/25 =2
Du har ikke specificeret enheder, men hvis man antager, at massen er i gram, og volumenet er i milliliter, ville densiteten være 2 g/ml .