Formel:
* Hastighed =afstand / tid
Beregninger:
* Afstand =543 kilometer
* Tid =6 timer
* Hastighed =543 kilometer / 6 timer
* Hastighed =90,5 kilometer i timen
Svar: Togets gennemsnitlige hastighed er 90,5 kilometer i timen.
Sidste artikelHvad betyder 37.1 i Fahrenheit?
Næste artikelHvad er 3ft og 6 tommer i tommer?