Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er massen af ​​et stykke aluminiumsfolie, som 10,0 cm med 5,0 0,0018 tyk?

Sådan beregner man massen af ​​aluminiumsfolien:

1. Beregn lydstyrken:

* Område: 10,0 cm * 5,0 cm =50,0 cm²

* Tykkelse: 0,0018 cm

* bind: 50,0 cm² * 0,0018 cm =0,09 cm³

2. Konverter volumen til kubikmeter:

* 1 cm³ =1 x 10⁻⁶ m³

* 0,09 cm³ * (1 x 10⁻⁶ m³/cm³) =9 x 10⁻⁸ m³

3. Brug densiteten af ​​aluminium:

* Densitet af aluminium:2700 kg/m³

4. Beregn massen:

* masse =densitet x volumen

* Masse =2700 kg/m³ * 9 x 10⁻⁸ m³ =0,000243 kg

5. Konverter til gram:

* 0,000243 kg * 1000 g/kg =0,243 g

Derfor er massen af ​​aluminiumsfolien ca. 0,243 gram

Varme artikler