Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvilken afstand køres af en politibil, der bevæger sig med en konstant hastighed på 1,5 km i 5,0 minutter?

Sådan løser du dette problem:

1. Konverter tid til timer:

* Der er 60 minutter på en time, så 5,0 minutter er lig med 5,0/60 =0,0833 timer.

2. Brug formlen:afstand =hastighed x tid

* Afstand =1,5 km/time * 0,0833 timer

* Afstand =0,125 km

Derfor rejser politibilen en afstand på 0,125 kilometer.