Forståelse af acceleration
Acceleration er hastigheden for hastighedsændring over tid. Det beregnes ved hjælp af følgende formel:
* Acceleration (a) =(endelig hastighed (v) - indledende hastighed (u)) / tid (t)
Anvendelse af formlen
1. Identificer de givne værdier:
* Indledende hastighed (U) =65 m/s
* Endelig hastighed (V) =98 m/s
* Tid (t) =12 s
2. erstatte værdierne i formlen:
* A =(98 m/s - 65 m/s)/12 s
3. Beregn accelerationen:
* a =33 m / s / 12 s
* a =2,75 m/s²
Derfor er objektets acceleration 2,75 m/s².
Sidste artikelHvad er en videnskabelig lektion?
Næste artikelHvad betyder gentagne i videnskabelige termer?