Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er massen af ​​cementblok, der kræver en kraft 200 N for at fremskynde den ved 5 ms2?

Sådan løser du dette problem:

forståelse af koncepterne

* kraft (f): Det skub eller træk, der får et objekt til at accelerere. Målt i Newtons (n).

* masse (m): Mængden af ​​stof i et objekt. Målt i kilogram (kg).

* Acceleration (a): Hastigheden for hastighedsændring. Målt i meter pr. Sekund kvadratisk (m/s²).

Newtons anden bevægelseslov

Newtons anden bevægelseslov siger: Force =Mass X Acceleration (F =m * a)

Løsning af problemet

1. vi ved:

* Kraft (F) =200 n

* Acceleration (a) =5 m/s²

2. Vi er nødt til at finde:

* Masse (m)

3. Omarranger formlen til at løse for masse:

* m =f / a

4. erstatte værdierne:

* m =200 n / 5 m / s²

5. Beregn:

* m =40 kg

Derfor er cementblokkens masse 40 kg

Varme artikler