1. Konverter millimoler til mol:
* 1 mol =1000 millimol
* 3,7 x 10^3 millimol * (1 mol / 1000 mmol) =3,7 mol
2. Brug Avogadros nummer:
* Avogadros nummer siger, at der er 6,022 x 10^23 atomer i en mol af ethvert element.
3. Beregn antallet af CU -atomer:
* 3,7 mol Cu * (6,022 x 10^23 atomer / 1 mol Cu) = 2,23 x 10^24 cu atomer
Derfor er der ca. 2,23 x 10^24 cu -atomer i 3,7 x 10^3 millimol kobber.