1. Beregn molen af NaCl
* Molær masse af NaCl: 58,44 g/mol
* mol NaCl: (11,7 g) / (58,44 g / mol) =0,200 mol
2. Konverter lydstyrken til liter
* bind: 100 ml =0,100 l
3. Beregn molariteten
* molaritet (m) =mol opløst / liter opløsning
* molaritet =(0,200 mol) / (0,100 l) =2,00 m
Derfor er molariteten af opløsningen 2,00 m.
Sidste artikelHvad er navnet på fosforion?
Næste artikelHvor let antændes bioethanol?