Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad ville være volumenet i liter på 85,5 gram kulilte ved?

Du beder om mængden af ​​kulilte (CO) i betragtning af dens masse. For at gøre dette skal du kende temperaturen og tryk af gassen. Her er hvorfor og hvordan man løser dette:

Hvorfor temperatur og trykstof

Mængden af ​​en gas er direkte relateret til dens temperatur og tryk. Her er hvordan:

* Temperatur: Når temperaturen på en gas øges, bevæger molekylerne sig hurtigere og spreder sig, hvilket øger volumenet.

* tryk: Når trykket på en gas øges, presses molekylerne tættere sammen, hvilket reducerer volumenet.

Brug af den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er den mest almindelige måde at relatere volumen, tryk, temperatur og mængde af en gas. Det udtrykkes som:

pv =nrt

Hvor:

* p =Pres (i atmosfærer, ATM)

* v =Volumen (i liter, l)

* n =Antal mol (mol)

* r =Ideal gaskonstant (0,0821 L · ATM/Mol · K)

* t =Temperatur (i Kelvin, K)

Her er hvordan man løser problemet:

1. Beregn antallet af mol (n) af CO:

* Find den molære masse af CO (12,01 g/mol til C + 16,00 g/mol til O =28,01 g/mol)

* Opdel massen af ​​CO med den molære masse:

* n =85,5 g / 28,01 g / mol =3,05 mol

2. skal du tilvejebringe temperaturen (t) og tryk (p) på kuliloxidgassen.

3. Løs for volumen (v):

* Omarranger den ideelle gaslov:V =(NRT) / P

* Tilslut værdierne for N, R, T og P.

Eksempel:

Lad os sige, at temperaturen er 25 ° C (298 K), og trykket er 1 atm.

* V =(3,05 mol * 0,0821 L · atm / mol · K * 298 K) / 1 atm

* V ≈ 75,2 L

Derfor er volumenet på 85,5 gram kulilte ved 25 ° C og 1 atm ca. 75,2 liter.

Vigtig note: Husk at altid medtage temperaturen og trykket, når du spørger om volumenet af en gas.

Varme artikler