1. Find den molære masse af C6H6:
* Carbon (C) har en molær masse på 12,01 g/mol.
* Hydrogen (H) har en molmasse på 1,01 g/mol.
* Molmasse på C6H6 =(6 * 12,01 g/mol) + (6 * 1,01 g/mol) =78,11 g/mol
2. Brug formlen:
* Mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* Mol =195 g / 78,11 g / mol
* Mol ≈ 2,49 mol
Derfor er der ca. 2,49 mol C6H6 i 195g.
Sidste artikelHvad får kondens til form på en side af koldt glas?
Næste artikelHvor finder lette uafhængige reaktioner sted?