1. Find den molære masse af CO2:
* Carbon (C) har en molmasse på 12,01 g/mol
* Oxygen (O) har en molmasse på 16,00 g/mol
* CO2 har et kulstof og to iltatomer, så dens molære masse er:12,01 g/mol + (2 * 16,00 g/mol) =44,01 g/mol
2. Brug formlen:
* Mol =masse / molær masse
3. Beregn:
* Mol =28 g / 44,01 g / mol
* Mol ≈ 0,64 mol
Derfor er der ca. 0,64 mol i 28 gram CO2.