1. Find omkostningerne ved et æble:
* Da han kan købe 36 æbler med det samme beløb som 12 pærer, koster det ene æble det samme som 12/36 =1/3 af en pære.
2. Bestem det lige antal æbler og pærer:
* For at købe et lige antal æbler og pærer, er vi nødt til at finde et nummer, der kan deles med både 3 (omkostningsforholdet for et æble og en pære) og 12 (antallet af pærer, han kan købe).
* Den mindst almindelige multipel på 3 og 12 er 12.
Svar:
Han kan købe 4 pærer og 12 æbler .