Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvad er den kinetiske energi i en bil i 2000 kg, der bevæger sig ved 50 km / h?

Sådan beregner man bilens kinetiske energi:

1. Konverter MPH til meter pr. Sekund (m/s):

* 1 mil =1609,34 meter

* 1 time =3600 sekunder

* 50 mph * (1609,34 m/mile)/(3600 s/time) ≈ 22,35 m/s

2. Brug den kinetiske energiformel:

* Kinetisk energi (KE) =1/2 * Masse * Hastigheds²

* Ke =1/2 * 2000 kg * (22,35 m/s) ²

* Ke ≈ 499.445 Joules (J)

Derfor er den kinetiske energi i 2000 kg bil, der bevæger sig ved 50 km/h, cirka 499.445 Joules.