1. Forstå oplysningerne
* ppm (dele pr. Million): Dette indikerer forholdet mellem volumen af kuldioxid og det samlede luftvolumen.
* 350 ppm: Dette betyder, at for hver million dele af luft er 350 dele kuldioxid.
2. Antagelser og skøn
* Jordens atmosfære masse: Vi antager en masse på cirka 5,14 × 10^18 kg for jordens atmosfære.
* Molær luftmasse: Vi bruger en gennemsnitlig molær luftmasse som 28,97 g/mol.
* molmasse CO2: Den molære masse af kuldioxid (CO2) er 44,01 g/mol.
3. Beregninger
* Beregn luftmassen:
* Vi bruger massen af atmosfæren og den molære luftmasse til at finde antallet af mol luft:
* Mol luft =(5,14 × 10^18 kg) / (28,97 g / mol) =1,77 × 10^20 mol
* Beregn molen af CO2:
* Da 350 ppm repræsenterer 350 CO2 -molekyler for hver million luftmolekyler:
* Mol CO2 =(350/1.000.000) * (1,77 × 10^20 mol) =6,19 × 10^16 mol
* Beregn massen af CO2:
* Brug af den molære masse af CO2:
* Masse CO2 =(6,19 × 10^16 mol) * (44,01 g/mol) =2,72 × 10^18 g
* Konvertering til kilogram:2,72 × 10^18 g =2,72 × 10^15 kg
Derfor er den estimerede masse af kuldioxid i atmosfæren ved 350 ppm ca. 2,72 × 10^15 kg
Vigtige noter:
* Dette er en forenklet beregning og bruger skøn for atmosfærisk masse og luftkomposition. Faktiske værdier kan variere lidt.
* Koncentrationen af CO2 i atmosfæren er steget markant siden 350 ppm, så denne værdi er ikke repræsentativ for de nuværende atmosfæriske forhold.
Fortæl mig, hvis du gerne vil beregne dette for en anden CO2 -koncentration!