Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvis 40 procent af isotoperne et element har en masse 16 atomisk og 60 18, hvad er der gennemsnitlig masse?

Sådan beregner man den gennemsnitlige atommasse:

1. Forstå isotoper

Isotoper er atomer med det samme element, der har det samme antal protoner, men forskellige antal neutroner. Dette betyder, at de har det samme atomnummer, men forskellige atommasser.

2. Vægtet gennemsnit

For at finde den gennemsnitlige atommasse er vi nødt til at tage et vægtet gennemsnit af masserne på hver isotop. Vægtene er de procentvise forekomster af hver isotop.

3. Beregning

* isotop 1: Masse =16, overflod =40% =0,40

* isotop 2: Masse =18, overflod =60% =0,60

Gennemsnitlig atommasse =(masse af isotop 1 * Overflod af isotop 1) + (masse af isotop 2 * overflod af isotop 2)

Gennemsnitlig atommasse =(16 * 0,40) + (18 * 0,60)

Gennemsnitlig atommasse =6,4 + 10,8

Gennemsnitlig atommasse = 17.2

Derfor er den gennemsnitlige atommasse for dette element 17,2 atommasseenheder.