1. Konverter enheder:
* miles i sekundet til meter pr. Sekund:
* 1 mil =1609,34 meter
* 2 miles/anden =2 * 1609,34 m/s =3218,68 m/s
2. Kinetisk energiformel:
* Kinetisk energi (KE) =(1/2) * Masse (M) * Velocity² (V²)
3. Tilslut værdierne:
* Ke =(1/2) * 5 kg * (3218,68 m/s) ²
* Ke ≈ 25.860.000 Joules (J)
Derfor er katten kinetisk energi ca. 25.860.000 joules.
Vigtig note: En kat, der kører 2 miles i sekundet, er utroligt hurtigt! Denne hastighed er meget hurtigere end nogen kendt kat kan løbe. Dette eksempel er udelukkende til at illustrere beregningen af kinetisk energi.
Sidste artikelHvad ville der ske, hvis drivhuseffekten blev forbedret?
Næste artikelEr gammastråling en højenergi elektroner?