Sådan finder du ud af det:
* formlen: Det maksimale antal elektroner i en skal er 2n², hvor 'n' er det vigtigste kvantetal (som repræsenterer energiniveauet).
* for det fjerde niveau: n =4, så 2 * 4² =2 * 16 =32 elektroner.
Sidste artikelHar ædle gasser det maksimale antal elektroner i deres ydre energiniveau?
Næste artikelHvor mange elektroner er på fjerde energiniveau?