Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor mange gram kobber kunne opvarmes fra 20 OC til 75, hvis 1200 kalorier påføres det?

Sådan løser du dette problem:

1. Forstå koncepterne

* Specifik varmekapacitet: Dette er den mængde varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på 1 gram af et stof med 1 graders Celsius. Den specifikke varmekapacitet af kobber er 0,385 J/g ° C.

* varmeenergiforformel: Den varmeenergi (Q), der kræves for at ændre temperaturen på et stof, beregnes ved hjælp af formlen:

Q =m * c * ΔT

hvor:

* Q =varmeenergi (i joules)

* m =masse (i gram)

* C =specifik varmekapacitet (i J/G ° C)

* ΔT =ændring i temperatur (i ° C)

2. Konverter kalorier til Joules

* 1 kalorieindhold (Cal) =4.184 Joules (J)

* Derfor er 1200 kalorier =1200 * 4.184 J =5020.8 J

3. Beregn massen af ​​kobber

* Omarranger varmeenergiformel for at løse for masse (M):

M =Q / (C * ΔT)

* Udskift værdierne:

M =5020,8 J / (0,385 J / G ° C * (75 ° C - 20 ° C))

M =5020,8 J / (0,385 J / G ° C * 55 ° C)

m ≈ 251,4 gram

Derfor kunne ca. 251,4 gram kobber opvarmes fra 20 ° C til 75 ° C med 1200 kalorier af varmeenergi.