Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor meget strøm forbruges af en belastning, der tegner 10A med 120 V på tværs af den?

Sådan beregner man den forbrugte strøm:

Formel:

Effekt (p) =spænding (v) × strøm (i)

Beregninger:

* V =120 volt

* I =10 ampere

* P =120 volt × 10 ampere

* P =1200 watt

Svar: Lastet forbruger 1200 watt strøm.