Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

En bestemt pendel har en potentiel energi på 20 J, når den er øverst på sin sving. Hvilken kinetisk energi?

Sådan bestemmer man den kinetiske energi i pendelen i bunden af ​​sin sving:

Forståelse af princippet

* bevarelse af mekanisk energi: I et ideelt pendulsystem (uden friktion eller luftmodstand) forbliver den samlede mekaniske energi (potentiel energi + kinetisk energi) konstant.

* Energitransformation: Øverst i sin sving har pendelen maksimal potentiel energi og nul kinetisk energi. Når det svinger ned, omdannes potentiel energi til kinetisk energi. I bunden af ​​svingen har den maksimal kinetisk energi og nul potentiel energi.

Beregning

Da den samlede mekaniske energi er konstant:

* Potentiel energi (øverst) + kinetisk energi (øverst) =potentiel energi (bund) + kinetisk energi (bund)

Vi ved:

* Potentiel energi (øverst) =20 J

* Potentiel energi (bund) =0 J (på det laveste punkt)

Derfor:

* 20 J + 0 J =0 J + Kinetic Energy (bund)

Svar:

Den kinetiske energi fra pendelen i bunden af ​​sin sving er 20 j .