Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvad er den specifikke varme på et stof, der har masse 25 gram og kræver 525 kalorier for at hæve temperaturen med 15 grader Celsius?

Sådan beregner man den specifikke varme:

forståelse af koncepterne

* Specifik varme: Mængden af ​​varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på 1 gram af et stof med 1 grader Celsius (eller 1 Kelvin).

* Formel: Specifik varme (c) =varmeenergi (q) / (masse (m) * Ændring i temperatur (ΔT))

Beregninger

1. Identificer de givne værdier:

* Masse (m) =25 gram

* Varmeenergi (Q) =525 kalorier

* Ændring i temperatur (ΔT) =15 grader Celsius

2. Sæt værdierne i formlen:

* c =525 kalorier / (25 gram * 15 grader celsius)

3. Beregn:

* c =525 kalorier / 375 gram * grader celsius

* c =1,4 kalorier/gram * grader celsius

Svar: Den specifikke varme på stoffet er 1,4 kalorier/gram * grader celsius.