1. Bestem temperaturændringen:
* ΔT =endelig temperatur - starttemperatur
* ΔT =50 ° C - 40 ° C =10 ° C
2. Brug den specifikke varmekapacitetsformel:
* Q =MCΔT
* Q =energi krævet (i Joules)
* m =masse (i kilogram)
* C =specifik varmekapacitet (i J/kg ° C)
* ΔT =temperaturændring (i ° C)
3. Tilslut værdierne:
* Q =(2 kg) * (835 J/kg ° C) * (10 ° C)
* Q =16.700 joules
Derfor skal 16.700 Joules of Energy føjes til 2 kg bunke sand for at øge dens temperatur fra 40 ° C til 50 ° C.
Sidste artikelEr batteri en lysskilde?
Næste artikelHvad sker der med energien fra solen, der absorberer af jordoverfladen?