forståelse af koncepterne
* arbejde: Arbejdet udføres, når en kraft bevæger sig et objekt over afstand. Formlen er:arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)
* strøm: Strøm er den hastighed, hvormed arbejde udføres. Formlen er:Power (p) =arbejde (w) / tid (t)
Beregninger
1. Beregn det udførte arbejde:
* Kraft (F) =10 n
* Afstand (d) =2,0 m
* Arbejde (w) =10 n * 2,0 m =20 j (joules)
2. Beregn kraften:
* Arbejde (w) =20 j
* Tid (t) =2 s
* Strøm (P) =20 J / 2 S =10 W (Watts)
Svar: Strømmen, der blev brugt, når vektstangen hæves, er 10 watt.
Sidste artikelHvor meget plads ville 1 kg luft besætte?
Næste artikelHvad sker der med energi i en endotermisk reaktion?