1. Forstå formlen:
Den varme, der kræves for at ændre temperaturen på et stof, gives af:
* q =mcΔt
Hvor:
* Q =varmeenergi (i kcal)
* m =stoffet (i kg)
* C =specifik varmekapacitet af stoffet (i kcal/kg ° C)
* ΔT =Ændring i temperatur (° C)
2. Saml oplysningerne:
* Masse (m) =5,0 kg
* Specifik varmekapacitet af vand (c) =1 kcal/kg ° C
* Starttemperatur (t₁) =20 ° C
* Endelig temperatur (T₂) =44 ° C
* Ændring i temperatur (ΔT) =T₂ - T₁ =44 ° C - 20 ° C =24 ° C
3. Beregn varmen:
* Q =(5,0 kg) * (1 kcal/kg ° C) * (24 ° C)
* Q =120 kcal
Derfor skal 120 kcal varme tilsættes for at hæve temperaturen på 5,0 kg vand fra 20 ° C til 44 ° C.
Sidste artikelHvilken tilstand af materie har mindre energifolid eller væske?
Næste artikelHvad giver energi til en virus?