forståelse af koncepterne
* Newtons anden bevægelseslov: Denne lov siger, at accelerationen af et objekt er direkte proportional med nettokraften, der virker på den og omvendt proportional med dens masse. Ligningen er: f =ma
* F =kraft (i Newton, n)
* m =masse (i kilogram, kg)
* A =acceleration (i meter pr. Sekund kvadrat, m/s²)
Løsning af problemet
1. Identificer de givne værdier:
* Force (F) =68,6 N
* Masse (m) =7 kg
2. Omarranger formlen for at løse til acceleration:
* a =f / m
3. erstatte værdierne og beregne:
* A =68,6 N / 7 kg
* a =9,8 m/s²
Svar: Accelerationen af 7 kg masse er 9,8 m/s².
Vigtig note: Den acceleration, du beregnet, er meget tæt på accelerationen på grund af tyngdekraften på jorden. Dette skyldes, at den anvendte kraft (68,6 n) sandsynligvis er tyngdekraften, der virker på massen.
Sidste artikelHvad er en bølge, der forekommer ved overfladen mellem med medier?
Næste artikelEr en jernkonvektionsstråling eller ledning?