Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er trykket i en 0,34 L -ballon, hvis temperatur 35C og indeholder 0,0233 mol af en ideel gas?

Sådan beregner man gasens tryk i ballonen:

1. Konverter enheder

* temperatur (Celsius til Kelvin): T (k) =t (° C) + 273.15

Så 35 ° C =35 + 273,15 =308,15 K

* volumen (liter til kubikmeter): 1 l =0,001 m³

Så 0,34 L =0,34 * 0,001 m³ =0,00034 m³

2. Brug den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er:PV =NRT

hvor:

* P =pres (pa)

* V =volumen (m³)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (8.314 j/mol · k)

* T =temperatur (k)

3. Løs for tryk

Omarranger den ideelle gaslov til at løse for pres:

P =(nrt) / v

4. Erstatningsværdier

P =(0,0233 mol * 8,314 J / mol · K * 308,15 K) / 0,00034 m³

5. Beregn

P ≈ 1,76 x 10⁵ Pa

Derfor er trykket i ballonen ca. 1,76 x 10⁵ Pascals.

Varme artikler