Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Et objekt med en masse på 4,6 kg og volumen 0,0025 kubikmeter er nedsænket i vand. Hvad den livlige kraft på objekt?

Sådan beregner man den livlige kraft på objektet:

Forståelse af opdrift

* Archimedes 'princip: Et objekt, der er nedsænket i en flydende, oplever en opadgående livlig kraft svarende til vægten af ​​den væske, der er forskudt af objektet.

trin til beregning af den livlige kraft

1. Find mængden af ​​vand, Da genstanden er fuldt nedsænket, er volumenet af forskudt vand lig med mængden af ​​genstanden (0,0025 kubikmeter).

2. Beregn massen af ​​forskudt vand:

* Densitet af vand =1000 kg/m³

* Masse =densitet * volumen

* Masse vand forskudt =1000 kg/m³ * 0,0025 m³ =2,5 kg

3. Beregn vægten af ​​forskudt vand:

* Vægt =masse * Acceleration på grund af tyngdekraften (g =9,8 m/s²)

* Vægt af vand forskudt =2,5 kg * 9,8 m/s² =24,5 N (Newton)

Derfor er den livlige kraft på objektet 24,5 Newtons.

Varme artikler