1. Slå op på atommasserne i hvert element:
* Kalium (K):39,10 g/mol
* Hydrogen (H):1,01 g/mol
* Carbon (c):12,01 g/mol
* Oxygen (O):16,00 g/mol
2. Multiplicer atommassen for hvert element med antallet af atomer i dette element i molekylet:
* K:39,10 g/mol * 1 =39,10 g/mol
* H:1,01 g/mol * 5 =5,05 g/mol
* C:12,01 g/mol * 8 =96,08 g/mol
* O:16,00 g/mol * 4 =64,00 g/mol
3. Tilføj masserne af alle elementerne:
39,10 g/mol + 5,05 g/mol + 96,08 g/mol + 64,00 g/mol = 204,23 g/mol
Derfor er den molære masse af KHC8H4O4 ca. 204,23 g/mol.
Sidste artikelHvilke materialer er magnetiske?
Næste artikelHvad er 1250 mm i FT?