Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvis du anvender en kraft på 10 N til at bokse og skubbe den m i s, hvor meget strøm leverede?

Du mangler nogle oplysninger for at beregne strømmen! Her er hvorfor og hvordan man beregner det:

Power er den hastighed, hvormed arbejde udføres. For at beregne magten har vi brug for:

* kraft (f): Du har leveret dette som 10 N.

* afstand (d): Du har sagt, at boksen skubbes "M", men vi har brug for en bestemt afstand i meter.

* tid (t): Du har sagt, at boksen skubbes ind "S", men vi har brug for et bestemt tidspunkt på få sekunder.

Formlen for magt er:

Power (p) =arbejde (w) / tid (t)

og arbejde beregnes som:

Arbejde (w) =kraft (f) * afstand (d)

sætter det hele sammen:

1. Beregn arbejde: W =10 n * d (hvor 'd' er afstanden i meter)

2. Beregn strøm: P =(10 n * d) / t (hvor 't' er tiden på få sekunder)

Eksempel:

Lad os sige, at du skubber kassen 5 meter på 2 sekunder:

1. Arbejde:W =10 N * 5 M =50 Joules

2. Power:P =50 Joules / 2 sekunder =25 watt

Derfor skal du tilvejebringe den afstand, boksen flyttes, og den tid det tager at beregne den leverede strøm.

Varme artikler