forståelse af koncepterne
* arbejde: Arbejdet udføres, når en kraft får et objekt til at flytte en bestemt afstand. Det beregnes som:arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)
* tyngdekraft: Tyngdekraften trækker genstande mod jorden. Denne kraft beregnes som:kraft (F) =masse (M) x acceleration på grund af tyngdekraften (G)
* Acceleration på grund af tyngdekraften (g): Dette er ca. 9,8 m/s².
Beregninger
1. Beregn tyngdekraften på barnet:
F =m * g
F =15 kg * 9,8 m/s²
F =147 N (Newton)
2. Beregn det udførte arbejde:
W =f * d
W =147 n * 1,2 m
W =176,4 J (Joules)
Svar: Moren gør 176,4 joules af arbejde, der løfter barnet.
Sidste artikelHvad betyder mindre nøjagtige i videnskaben?
Næste artikelHvad er 38,9 Celsius i Fahrenheit -termer?