Forståelse af arbejde
Arbejdet udføres, når en kraft får et objekt til at flytte en bestemt afstand. Formlen for arbejde er:
* arbejde (w) =kraft (f) x afstand (d)
Anvendelse af informationen
* kraft (F) =50,0 lb
* afstand (d) =10,0 ft
Beregning
* arbejde (W) =50,0 lb * 10,0 ft =500,0 ft-lb
Svar
Det udførte arbejde er 500,0 ft-lb .
Sidste artikelHvad er 5 ft 8 tommer i meter?
Næste artikelHvad er 33,2 grader Celsius i Fahrenheit?