forståelse af den kombinerede gaslov
Den kombinerede gaslov vedrører tryk (P), volumen (V) og temperatur (T) på en gas:
(P₁v₁)/t₁ =(p₂v₂)/t₂
Hvor:
* P₁ og V₁ er det oprindelige tryk og volumen
* T₁ er den oprindelige temperatur i Kelvin (K)
* P₂ og V₂ er det endelige pres og volumen
* T₂ er den endelige temperatur i Kelvin (K)
Løsning af problemet
1. Konverter temperaturer til Kelvin:
* T₁ =227 ° C + 273,15 =500,15 K
* T₂ =27 ° C + 273,15 =300,15 K
2. Identificer de kendte:
* P₁ =580 mm Hg
* T₁ =500,15 K
* T₂ =300,15 K
3. Antag, at lydstyrken er konstant (ikke angivet i problemet). Dette betyder V₁ =V₂
4. erstatte de kendte værdier i den kombinerede gaslovligning:
(580 mm Hg * V₁) /500,15 K =(P₂ * V₁) /300,15 K
5. Forenkle ligningen ved at annullere v₁:
(580 mm Hg) /500,15 K =(P₂) /300,15 K
6. Løs for P₂:
P₂ =(580 mm Hg * 300,15 K) / 500,15 K
P₂ ≈ 348 mm Hg
Derfor er det nye tryk på gassen i ballonen, når temperaturen falder til 27 ° C, ca. 348 mm Hg.