forståelse af problemet
* indledende hastighed (U): 0 m/s (starter fra hvile)
* Acceleration (a): 5 m/s²
* afstand (er): 160 m
* tid (t): Vi er nødt til at finde dette.
Bevægelsesligning
Vi kan bruge følgende ligning:
* S =UT + (1/2) ved²
Løsning for tid
1. erstatte værdierne:
160 =(0) (T) + (1/2) (5) (T²)
2. Forenkle:
160 =(2.5) T²
3. Løs for T²:
T² =160 / 2.5 =64
4. find t:
t =√64 =8 sekunder
Svar: Bilen tager 8 sekunder at dække de første 160 meter.
Sidste artikelHvad kræver bevægelse af partikler?
Næste artikelHvilket materiale er den værste leder af varme?