Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

En forbindelse dannet på 0,059 mol hydrogenand 0,94 oxyEgn har en molekylær masse 34,0 Hvad er formlen denne forbindelse?

Sådan bestemmer man formlen for forbindelsen:

1. Find molforholdet mellem brint og ilt:

* Opdel molen for hvert element med det mindste antal mol:

* Hydrogen:0,059 mol / 0,059 mol =1

* Oxygen:0,94 mol / 0,059 mol ≈ 16

* Dette giver os et foreløbigt molforhold på H₁O₁₆, men det er usandsynligt, at det er den faktiske formel.

2. Beregn den empiriske formelmasse:

* Den empiriske formelmasse er massen af ​​det enkleste forhold mellem hele nummeret mellem elementer i forbindelsen.

* H₁O₁₆:(1 x 1,01 g/mol) + (16 x 16,00 g/mol) ≈ 257,01 g/mol

3. Bestem den molekylære formel:

* Opdel den molekylære masse af forbindelsen med den empiriske formelmasse:

* 34,0 g/mol/257,01 g/mol ≈ 0,13

* Dette betyder, at den molekylære formel er cirka 0,13 gange den empiriske formel. Da vi har brug for hele tal, kan vi multiplicere den empiriske formel med 8 for at få et helt tal:

* 0,13 x 8 ≈ 1

* Den molekylære formel er derefter:(H₁O₁₆) ₈ = H₈O₁₂₈

Vigtig note: Den beregnede molekylære formel H₈O₁₂₈ er yderst usandsynlig at være en stabil forbindelse. Det er vigtigt at erkende, at de givne oplysninger kan være forkerte, eller at forbindelsens dannelse er meget usandsynlig.

Fortæl mig, hvis du har andre kemi -spørgsmål!