Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange mol af et opløst stof er til stede i 12,0 L 3,00 M HCI?

Sådan beregner man molen af ​​opløst stof i en løsning:

Forståelse af molaritet

Molaritet (M) er en koncentrationsenhed, der repræsenterer mol -opløst stof pr. Liter opløsning.

Beregning

1. givet:

* Volumen af ​​opløsning (v) =12,0 l

* Molaritet af opløsning (m) =3,00 m

2. Formel:

Mol af opløst stof (n) =molaritet (m) * lydstyrke (v)

3. Erstatningsværdier:

n =3,00 m * 12,0 l

4. Beregn:

n =36,0 mol

Svar: Der er 36,0 mol af HCI til stede i 12,0 L på 3,00 M HCI -opløsning.

Varme artikler