Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen er nødvendigt for at opbevare 0,08 mol heliumgas ved 204,67 kp og 300 K?

Sådan løser du dette problem ved hjælp af den ideelle gaslov:

1. Den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er:

PV =NRT

Hvor:

* P =pres (i Pascals)

* V =volumen (i kubikmeter)

* n =antal mol

* R =ideel gaskonstant (8.314 j/mol · k)

* T =temperatur (i Kelvin)

2. Konverter enheder

* tryk: Konverter KPA til Pascals:204,67 KPa * 1000 PA/KPA =204670 PA

3. Omarranger den ideelle gaslov til at løse for volumen (v)

V =(nrt) / p

4. Tilslut værdierne

V =(0,08 mol * 8,314 J / mol · K * 300 K) / 204670 PA

5. Beregn lydstyrken

V ≈ 0,00097 m³

6. Konverter til en mere praktisk enhed

* kubikmeter til liter: 0,00097 m³ * 1000 l/m³ ≈ 0,97 l

Derfor har du brug for ca. 0,97 liter for at opbevare 0,08 mol heliumgas ved 204,67 kPa og 300 K.

Varme artikler