1. Find den molære masse af MG'er:
* Magnesium (Mg) har en molmasse på 24,31 g/mol
* Svovl (er) har en molmasse på 32,07 g/mol
* Molmasse Mgs =24,31 g/mol + 32,07 g/mol =56,38 g/mol
2. Brug konverteringsfaktoren:
* 1 mol MGS =56,38 gram MGS
3. Beregn massen:
* 5,2 mol mgs * (56,38 gram Mgs / 1 mol mgs) = 293,58 gram mgs
Derfor er der ca. 293,58 gram i 5,2 mol magnesiumsulfid.
Sidste artikelHvad er definitionen af oliekant?
Næste artikelEr det sandt, at en væske kan brænde er brandfarlig?