1. Beregn den empiriske formelmasse:
* C:12,01 g/mol
* H:1,01 g/mol
* Empirisk formelmasse på CH2:12.01 + (2 * 1,01) =14,03 g/mol
2. Bestem hele antallet af forholdet mellem den molære masse og den empiriske formelmasse:
* Molmasse / empirisk formelmasse =42,0 g / mol / 14,03 g / mol ≈ 3
3. Multiplicer underskrifterne i den empiriske formel med forholdet:
* CH2 * 3 = C3H6
Derfor er den molekylære formel for forbindelsen C3H6.