Sådan beregner man den molære masse af sulfat:
* svovl (r): 32,06 g/mol
* ilt (O): 16,00 g/mol (x 4 atomer) =64,00 g/mol
Total molær masse sulfat (SO₄²⁻) =32,06 g/mol + 64,00 g/mol =96,06 g/mol
Sidste artikelHvad er en høj friktionsmateriale glasgummi is eller olie?
Næste artikelHvis reaktanter af en reaktion har en S og fire O -atomer, hvad vil produkterne have?